Ste morda kaj podobnega že slišali? Morda je sledilo nadaljevanje:
»Pri takem neredu, ki ga imaš na delovni mizi, res ne moreš delati. Le kako lahko kaj najdeš?« Kaj ste mu odgovorili? Najverjetneje ste pojasnili, da vam je ljubši delovni nered in da se v njem veliko bolje znajdete …
Zakaj je tako? Zato, ker smo ljudje različni« tipi«. Govorimo o tipologiji osebnosti. Že Jung, švicarski psiholog, je poudarjal, da se ljudje rodimo s preddispozicijami za različna osebnostna nagnjenja. Razvoj teh nagnjenj pa je odvisen predvsem od vzgoje oziroma okolja. Tako si vsak posameznik oblikuje temeljne življenjske funkcije. Prav zaradi njih nas v življenju določeni ljudje, naloge, dogodki, celo življenje samo privlačijo ali do njih čutimo odpor.
Jungovo delo sta nadaljevali dve znanstvenici. Mati in hči, Katharine Briggs in Isabel Briggs Myers, ki sta oblikovali tipologijo osebnosti, s katero lahko temeljiteje spoznamo svoje vedenje, odzive, delovanje in sodelovanje z ljudmi. Oblikovali sta štiri življenjske funkcije, ki nas v življenju usmerjajo:
Vsaka življenjska funkcija vsebuje dva temeljna tipa – kot dva dela iste palice. Seveda vsak človek razpolaga z obema tipoma, pomembno pa je, kateri tip mu prevladuje.
Kaj se zgodi na sestanku, ko se srečajo zelo različni tipi ljudi?
E-tip najverjetneje drugim ne bo pustil do besede. Preskakoval bo iz ene teme na drugo. I-tip se bo lahko zaprl vase, bo samo še razmišljal, zato ne bo več komuniciral z drugimi. S-tip bo hotel govoriti samo o konkretnih stvareh, zgubljal se bo v podrobnostih, N-tipa pa bodo zanimale strategije in nove možnosti, ustvarjal bo nove koncepte. T-tip se bo oglasil s kritiko, podrobno analizo podatkov, F-tipa pa bo zanimalo, kako bo vse skupaj delovalo na ljudi, kako se bodo počutili. J-tip bo hotel takoj določiti cilj, na osnovi znanih dejstev bo hotel čim hitreje priti do odločitve. P-tip pa bo hotel pridobiti še nove informacije in preveriti, kaj bi se dalo storiti …
Članek je bil objavljen v reviji HRM leta 2010, , št. 33, str. 80.
www.hrm-revija.si